دوساعت مهارت آموزی اجباری در برنامه هفتگی مدارس
صفحه اصلی اخبار دوساعت مهارت آموزی اجباری در برنامه هفتگی مدارس

دوساعت مهارت آموزی اجباری در برنامه هفتگی مدارس

اختصاص دو ساعت از برنامه هفتگی دانش آموزان به مهارت آموزی 

به گزارش واحد آموزش و توسعه منابع آموزشی پایگاه خبری سامانه های دانش آموزی، حیدر تورانی در مورد برنامه وزارت آموزش‌وپرورش برای کاهش دوساعته برنامه درسی و اختصاص این زمان به معلمان برای فعالیت‌های جنبی و مهارتی اظهار کرد:  از این طرح تحت عنوان «برنامه ویژه مدارس» نام‌برده می‌شود و قرار است از همین ماه به‌صورت داوطلبانه در برخی مدارس  اجرا شود.

وی افزود: پس از اجرای آزمایشی، بازخورد می‌گیریم و اشکالات را رفع می‌کنیم. برنامه ویژه مدارس مختص دانش‌آموزان سه‌ساله دوم دوره ابتدایی و دوره اول متوسطه است.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بابیان اینکه این برنامه در راستای راهکار ۵-۵سند تحول و ۲-۱۳برنامه درسی ملی است و  نیازی به تصویب در شورای عالی ندارد، گفت: در این طرح از مدارس خواسته می‌شود تا دو ساعت از ساعات آموزشی را در هفته آزاد کنند؛ یعنی ۶۰ساعت از زمان آموزش در طول یک سال به این برنامه اختصاص داده می‌شود.

تورانی ادامه داد: این دوساعت از برنامه درسی مدرسه در هفته کم می‌شود و هر مدیر باید تقویم ویژه مدرسه خود را ارائه کند. نحوه کاهش این دو ساعت نیز این‌گونه است که در حد ضرورت بخش‌هایی از کتاب به‌صورت خودخوان و مطالعه آزاد در نظر گرفته و به دانش‌آموز اعلام می‌شود که هر مدرسه خودش تشخیص می‌دهد کدام دروس را خودخوان اعلام کند.

وی بابیان اینکه دوساعته آزادشده از برنامه درسی به کارهای پرورشی و فعالیت‌های مهارتی اختصاص می‌یابد عنوان کرد: فهرستی آماده‌شده که مدارس می‌توانند روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. به‌عنوان‌مثال مطالعه، فعالیت‌های هنری، مهارت‌های شهروندی، مهارت‌های حرکتی و ارتباطی، سواد رسانه‌ای از این جمله‌اند. 

تورانی بابیان اینکه وزیر برای اولین بار مستقیم به مدیر مدرسه بخشنامه زده است گفت: برنامه ویژه در اختیار مدیر و شورای مدرسه است و نحوه ارزیابی فعالیت‌ها هم به خود مدارس بازمی‌گردد. این طرح در راستای سیاست مدرسه محوری و از اقدامات خوب تحول‌آفرین منطبق با سند تحول است. ما از استان‌ها خواسته‌ایم تا مدارس داوطلب را مشخص کنند تا بتوانیم در سال اول اجرا، روی کارشان ارزیابی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

مناسب ترین ابعاد صندلی های دانش آموزی و دانشجویی

عضو هیئت علمی گروه ارگونومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به مشخصات و جزئ...