زنان متاهل نباید از مدرسه اخراج شوند
صفحه اصلی اخبار زنان متاهل نباید از مدرسه اخراج شوند

زنان متاهل نباید از مدرسه اخراج شوند

به هیچ‌وجه تأکید نداریم دانش‌آموزان متأهل به مدارس بزرگسالان بروند

به گزارش پرتال خبری سناد ، در کشور ما مدارسی برای دانش‌آموزان متاهل وجود ندارد، این افراد بعد از ازدواج یا باید در منزل بمانند و یا به مدارس بزرگسالان بروند، که اغلب محصلان آن زنانی با سن بالا هستند، آنها در این مراکز با تجریباتی رو به رو می شوند که می تواند برای زندگی مشترک و آینده شان پر خطر باشد.

در مدارس بزرگسال، زنانی مشغول به تحصیل می‌شوند که اغلب در سنین جوانی از تحصیل بازمانده‌اند یا بعد از متارکه شروع به خواندن درس می‌کنند و  به قول خودشان آینده را بدون حضور مردی می‌خواهند بسازند و سعی می‌کنند تجربه ناموفق زندگی خودشان را به دیگران هم القاء کنند.

حال در نظر بگیرید دختر نوجوانی قدم در این مراکز آموزشی بگذارد و مشغول درس خواندن شود، او در آنجا با انواع و اقسام تجربیات و افراد رو به رو می‌شود و دائما زندگی شروع نشده خود را با زندگی زنانی که با آنها همکلاس هستند مقایسه می‌کنند و درگیر این بیم هستند که نکند زندگی آنان نیز با چنین مشکلاتی رو به رو شود!

دانش‌آموزانی که ازدواج زود هنگام دارند بنابر قانون نباید  از مدرسه اخراج شوند

   ازدواج دختران حین تحصیل به معضلی جدی تبدیل شده و خانواده‌ها، دخترانشان را زیر سن قانونی به خانه بخت می فرستند ودختران از هم سن و سال‌هایشان و از تحصیل جا می‌مانند و دنیای بزرگ‌سالی را خیلی زودتر از موعد مقرر شروع می‌کنند.

گاهی این محصلان  باید دنیای بزرگسالی و زن بودن را به دنیای کودکانه دختر بودن ترجیح بدهند و به جای نشستن  پشت میز تحصیل باید پا به عرصه بزرگسالی بگذارند و  دنیای کودکی را با  دنیای بزرگسالی عوض کنند.

آموزش و پرورش نباید دخترانی  را که ازدواج می‌کند از مدرسه اخراج کند و این دختران با  سنین کم به مدرسه بزرگسالان بروند و با زنانی که حتی هم سن و سال مادرانشان هستند همکلاسی شوند.

 دختران محصلی که به اصرار خانواده‌ها باید ازدواج کنند، نباید از درس خواندن عقب بمانند و آموزش و پرورش  دختران نوجوان را از مدرسه اخراج کند و اینها وارد مدرسه بزرگسالان شوند آیا این بهترین روش برای این دختران است؟!

تحصیل مشروط برای دختران متاهل

علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به خبرنگار آموزش برنا در رابطه با ازدواج دختران نوجوانی که در حین تحصیل ازدواج می‌کنند، گفت: شورای عالی آموزش و پرورش مصوبه‌ای برای این دانش آموزان دارد که 2 راه برای این دختران در نظر گرفته شده که می‌توانند در مدارس بزرگسال و یا همان مدرسه خودشان تحصیل کنند، اما یک سری شرایط خاص برای دختران دانش آموز متاهل در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: دختران دانش‌آموز اگر با شرایط و قوانین خاصی که برای همه دانش آموزان  در  مدرسه در نظر گرفته شده، با حفظ ظاهر در مدرسه حضور پیدا کنند، این دختران می‌توانند به تحصیل خود در مدرسه‌ای که قبلا تحصیل می‌کردند باز ادامه بدهند.

زرافشان درباره شرایط  دختران دانش آموزنی که تحصیل می‌کنند، گفت: دختران می‌توانند در همان مدرسه ثبت‌نام کنند اما چون ظاهرشان با دخترانی که در مدرسه هستند، تغییر کرده فقط برای امتحانات می‌توانند در مدرسه حضور پیدا کنند.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در غیر این صورت دختران می‌توانند در مدارس بزرگسال ثبت نام کنند و تحصیل خود را ادامه دهند.

وی ادامه داد: اگر دختران ظاهرشان تغییر کند، باید از به مدرسه بزرگسالان مراجعه کنند و در آنجا به تحصیل خود ادامه بدهند.

دانش‌آموزانی که "با حفظ ظاهر در مدرسه عادی به تحصیل ادامه می‌دهند"، "در مدرسه عادی ثبت نام کرده و در کلاس‌های درس حضور نمی‌یابند و در امتحانات حاضر می‌شوند" و "برای ادامه تحصیل به مدرسه بزرگسالان می‌روند" در آیین‌نامه مصوب سه راه حل برای ادامه تحصیل دانش‌آموزانی که ازدواج می‌کنند پیش‌بینی شده است.

 این در حالی است که دانش‌آموزانی در هنرستان‌ها و دبیرستان‌ها تحصیل می‌کنند و ظاهری شبیه همان دختران متاهل را دارند ولی این دختران مجرد می‌توانند در مدارس معمولی درس بخوانند ولی دخترانی که شاید به زور خانواده‌ها تن به ازدواج ‌می‌دهند و دستی بر صورتشان می‌‌زنند باید یا دور درس خواندن را خط بکشند و یا در مدارس بزرگسال ثبت نام کنند، اما دختران مجردی که ظاهرشان خیلی بدتر از دختران متاهل است، می‌توانند در مدارس عادی ثبت‌نام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

فرمهای ارزشیابی 97-96 به همراه نمونه تکمیل شده

بخشنامه 710/21  با موضوع ارزشیابی کارکنان در سال 97-96 وزارت آموزش‌وپر...