تغییر رویکرد در مشق شب
صفحه اصلی اخبار تغییر رویکرد در مشق شب

تغییر رویکرد در مشق شب

رونویسی در کلاس درس به جای مشق شب

خداحافظی با مشق شب و ارائه تکالیف مهارت محور به دانش‌آموزان پایه‌های اول تا سوم دبستان، یکی از برنامه‌های جدید آموزش‌وپرورش با هدف تغییر رویکرد آموزش‌ها برای سال تحصیلی جدید بود. در پرتال اطلاع رسانی سامانه های آموزش و پرورش این موضوع را بیشتر بررسی کردیم. 

منظور آموزش‌وپرورش از تکالیف مهارت محور، موارد مرتبط با مهارت‌های زندگی دانش‌آموزان است به عنوان مثال به جای اینکه معلم از دانش‌آموز بخواهد چند صفحه مشق را در خانه رونویسی کند از او می‌خواهد در تهیه شام یا انداختن سفره،‌خرید خانه و شست‌وشوی لباس‌هایش به خانواده‌ کمک کند در حقیقت در رویکرد جدید تقویت اعتماد به نفس دانش‌آموز و آشنایی او با مهارت‌های لازم برای زندگی مدنظر است.

خداحافظی دانش‌آموزان پایه‌های اول تا سوم دبستان با مشق شب پیش شرط‌هایی هم داشت به عنوان مثال تعداد دانش‌آموزان در کلاس درس باید 16 تا 25 نفر باشد تا معلم بتواند تمرین رونویسی را در کلاس درس داشته باشد و برای مشق شب، مهارت‌های مرتبط با زندگی را به دانش‌آموز ارائه دهد.

اما اغلب دبستان‌های  دولتی در کلان شهرها به ویژه پایتخت مشمول این طرح نشدند چرا که جمعیت دانش‌آموزان در این کلاس‌ها قطعا بالای 25 نفر است و در مناطق شهری عمده مدارس غیردولتی موفق به اجرای این طرح می‌شوند که البته روش‌های آموزشی آنها با مدارس دولتی تفاوت‌هایی دارد و پیش از این هم بر انجام تکالیف درسی و مشق شب در کلاس درس و به صورت گروهی متمرکز بودند.

مرتضی شکوهی مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش‌وپرورش در این رابطه اظهار کرد: سال‌هاست آموزش و پرورش با پدیده خستگی بچه‌ها از انجام مشق‌های تکراری مواجه است که هیچ کمکی به یادگیری آنها نمی‌کند. بنابراین به دنبال این بودیم راهکاری پیدا کنیم که تمرینات درسی دانش‌آموزان به قوت خود باقی بماند اما خستگی و ملال‌آور بودن آن کاهش یابد.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود مشق شب فرصتی برای بهبود یادگیری بچه‌ها است اما آن را حذف کرده‌اند، اصلا اینگونه نیست مگر می‌شود از مجموعه فرآیندهای یادگیری بخش مهمی که مشق است و نیازمند ایجاد فرصت و شرایط بهتر برای تمرین‌کردن است، را حذف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

دستگیری اولیای دانش آموز مشهدی به خاطر درگیری با معلم

اولیا دانش آموزی که اقدام به درگیری با یکی از معلمان مشهدی کرده بود، دستگیر...